PravdaUA


П`ятниця, 10 Тра 2024, 21.03.44
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід


Меню сайту

Категорії розділу
Різне [26]
Здоров`я [9]
Богознавство [74]
Минувщина [21]
Батьківщина [14]
Творчість [10]
Виживання [1]
Материнство [1]
Характерники [2]

Наше опитування
Оцените мой сайт
Всего ответов: 283

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу
Логін:
Пароль:

Головна » Статті » Здоров`я

Кульбаба лікарська
Кульбаба, лікування кульбабою http://medicalherbs.sci-lib.com/images/medherb113.jpg
Кульбаба лікарська (Taraxacum), рід багаторічних рослин родини складноцвітих; містять молочний сік. Рослина родини складноцвітих з жовтими квітками, стеблами з Чумацьким соком і опушеними насінням, які розносяться вітром. Плід - сім'янка, з носиком і хохолком з безлічі білих волосків.

Багатьом видам кульбаби властивий апоміксіс (від грец. Mixis - змішання), різні способи безстатевого розмноження тварин і рослин; в більш вживаною вузькому значенні - утворення зародка без запліднення. Близько 70 т. н. великих, або збірних, видів або понад 1000 дрібних видів; мешкають в холодному та помірному поясах. У Росії близько 200 видів. Найбільш поширений кульбаба лікарський, що включає сотні видів. Росте в житла, вздовж доріг, по толоці, узліссях, берегах річок; засмічує газони, сади, городи, луки. Добре поїдається худобою. Молоді листки вживають в їжу; підсмажені корені можуть служити сурогатом кави. Висушені коріння кульбаби лікарської застосовують як гіркоту для збудження апетиту, при запорах і як жовчогінний засіб. Густий екстракт з коренів кульбаби використовують при виготовленні пігулок. Деякі види кульбаби - містять в корінні каучук. Їстівні листя кульбаби містять каротин, вітамін С, В2, холін, нікотинову кислоту, кальцій, калій, марганець, залізо, фосфор.

Кульбаба допомагає при хронічних захворюваннях печінки, каменях в жовчному міхурі і в нирках, при атеросклерозі і при запальних захворюваннях нирок. Кульбаба також використовується при інтоксикаціях і отруєннях, холециститі; цирозі печінки; набряках різного походження; низькому рівні калію; слабкому апетиті, гастриті зі зниженою кислотністю, при захворюваннях суглобів, атеросклерозі і ін

З листя кульбаби готують салати (збирають до появи стебла, у травні), попередньо заливши їх солоною водою для знищення гірк
оти. З відварних листя можна приготувати пюре.

Увага! Кульбаба притаманне неприємну властивість - поглинати з вихлопних газів свинець, що робить непридатним для живлення рослини, зібрані вздовж шосе з інтенсивним автомобільним рухом.

Сік кульбаби - відноситься до розряду найбільш цінних тонізуючих і зміцнювальних коштів. Він необхідний для нейтралізації сверхкіслотності і но
рмалізації лужного складу організму. Сирий сік кульбаби, отриманий з листя і коріння, поєднується з морквяним соком і соком листя ріпи, допомагає при хворобах хребта та ін хвороби кісток, а також надає фортеця зубах, запобігаючи тим самим пародонтоз і їх руйнування. Сік кульбаби одержують із всієї рослини (у травні - червні) шляхом його подрібнення та екстракції невеликою кількістю води. Попередньо рослина замочують у холодній підсоленій воді (протягом 30 хв) з метою зменшення гіркого смаку. Приймають по 1 / 4 - 1 склянці щодня протягом тривалого часу (можна на рисовому або вівсяну відварі, зі столовою ложкою меду). Сік кульбаби можна консервувати спиртом або горілкою.
http://funportal.info/pictures/solnce_oduvanchik.jpg
Лікарські сировиною є також коріння кульбаби. Їх заготовляють ранньою весною, на початку відростання рослини (квітень - початок травня), або восени (вересень - жовтень). Викопують коріння лопатами або подпахівают плугом на глибину 15-25 см. Повторні заготівки на одному і тому ж місці слід проводити з перервами в 2-3 роки. Викопані коріння обтрушують від землі, обрізають ножем надземні частини, кореневища ( "шийки"), тонкі бічні корені і миють у холодній воді. Великі коріння рекомендується подрібнювати. Промиті коріння, розклавши на тканині, підв'ялюють на повітрі протягом декількох днів (до припинення виділення молочного соку при надрізання), а потім досушують у сухих, добре провітрюваних приміщеннях, розкладаючи шаром у 3-5 см і періодично перемішуючи. При гарній погоді сировину висихає за 10-15 днів. Можна сушити коріння в печах або сушарках при температурі 40-50 ° C. Потрібно пам'ятати, що при дуже ранньому зборі кульбаби, коли в корені ще не відкладено запас поживних речовин, сировина після сушіння виходить в'ялим, легковажним, з легко відокремлюється корою і пробкою. У цьому випадку сировина бракують. Термін придатності сировини 5 років. Запах у сировини відсутній, смак солодкувато-гіркий. Корені кульбаби лікарської служать предметом експорту.

Кульбаба відноситься до рослин, що містять гіркоти. Застосовують його для збудження апетиту і поліпшення травлення. Рефлекторне ді
ю препаратів кульбаби здійснюється шляхом подразнення смакових рецепторів язика і слизової оболонки ротової порожнини, що веде до порушення харчового центру, а потім до посилення секреції шлункового соку і секреції інших травних залоз. Він також покращує загальний стан, нормалізує обмін речовин, знижує рівень холестерину в крові, покращує склад крові при анемії.

Біологічно активні речовини кульбаби лікарського володіють також жовчогінними, діуретичними, спазмолітичні, проносними, відхаркувальний, заспокійливі, снодійні, сечогінні, потогінний властивостями. Крім того, у процесі вивчення активності кульбаби встановлені також противірусні, протитуберкульозні, фунгіцидів
, антигельмінтні і антиканцерогенний властивості.

Кульбаба не рекомендується приймати при гострих станах з закупоркою жовчних шляхів; з обережністю приймати при станах з підвищеною секрецією соляної кислоти (виразкова хвороба і гастрит); при передозуванні може викликати блювоту і діарею.


Будьте здорові други!

Приготування


Молоді, ледь розпустилися листя кульбаби вважаються у Франції найулюбленішим салатом, там навіть виведені його культурні сорти з більшими і м'якими листям. Взимку його спеціально вирощують у теплицях. Приїжджають до нас французи
зазвичай дивуються, що у нас стільки кульбаб, і ніхто їх не їсть. Втім, до революції в Росії теж були салатні сорти кульбаб. А потім їх втратили, і хоча можна було б знову завезти їх з тієї ж Франції, такого бажання ні в кого поки не виникає. Листя кульбаби містять 85,5% води, 2-2,8% азотистих речовин (у тому числі і білків), 0,6-0,7% жиру, небагато клітковини, мінеральні солі, вітаміни, гіркоти. Ось ці-то гіркоти і відштовхують від кульбаби багатьох його потенційних споживачів, хоча любителі вважають це скоріше гідністю. В усякому випадку, повністю від гіркоти позбуватися не варто - саме цієї гіркоти кульбаба зобов'язаний своїм лікарським дією. Гіркота покращує апетит і травлення, посилює виділення шлункового соку, має жовчогінну дію. Ну, а якщо зовсім не хочеться їсти гіркі кульбаби, існує кілька способів позбавитися від неприємного вам присмаку.
Найбільш трудомісткий, але зате дає найкращі результати - відбілювання. Листя кульбаби, що виросли в темряві позбавлені зеленого забарвлення і гіркоти. Для відбілювання достатньо накрити відростаючих розетку чим-небудь непроникним для світу - дошкою, скринькою, чорною плівкою, врешті-решт - порожній бляшанкою з-під консервів. Через кілька днів листя під укриттям побіліють і сильно витягнуться. Такі вибілені листочки зберігають крихкість і пружність, більш приємні в салаті.
Два інші способи набагато швидше, але в результаті ви отри
маєте м'які, зів'ялі листя. По-перше, кульбаба можна просто як слід обшпарити окропом. При цьому він потемніє і розм'якне, а заодно і втратить частину вітамінів. Другий спосіб дозволяє регулювати гіркоту, що залишилася в листі. Для цього їх потрібно замочити в солоній воді. Який час тримати кульбабки в розсолі, вирішуйте самі за смаком, але чим дрібніше вони нарізані, тим швидше зникає гіркота. Зазвичай достатньо 20 хвилин, щоб отримати трохи гіркуваті листя, по смаку нагадують звичайний салат.
 
http://www.ecosystema.ru/08nature/flowers/138.jpg

Листя кульбаби стають жорсткими і зовсім несмачними після утворення бутонів. Однак, їстівним кульбаба ще залишається. Тепер вже їдять бутони - їх маринують в оцті і використовують в такому вигляді в салатах і супах заміст
ь каперсів. Втім, маленькі, ще щільні всередині бутончікі можна їсти і сирими. З них так само як з листя можна варити суп, робити гарнір, салати.
Після розпускання квіток кульбаба знову можна і потрібно використовувати. Тепер збирають вже суцвіття. Цікаво, що по них можна визначити не тільки погоду (перед дощем кульбаби закриваються), але й час. У ясну погоду кошики відкриваються о шостій годині ранку і закриваються о третій годині дня. У негоду вони не відкриваються зовсім.
З суцвіть готують напої - починаючи від смачного сиропу і кінчаючи вином, пелюстки кульбаби використовують для фарбування тесту та інших страв замість шафрану. Хоча для цих цілей частіше суша
ть пелюстки нагідок і чорнобривців, але, безперечно, кульбаба - сировина найдоступніший. При варінні більш густого сиропу виходить так званий одуванчіковий мед, чи варення з кульбаб. Правильно приготоване варення, дійсно, мало відрізняється за смаком від натурального меду. Цей "мед" покращує обмін речовин. У Чехословаччині такий мед готується як напій, тобто набагато менш концентрованим. Чешки і словачки дуже вірять у лікувальні властивості такого напою. Вони стверджують, що одуванчіковий мед омолоджує, чистить кров, дає молочно-білу шкіру з рум'янцем і лікує різні захворювання. Наступний раз кульбаби можна використовувати вже у вересні, після літньої сплячки. Цього разу викопують корені. Корені кульбаби можна просто смажити, як картоплю. При нагріванні гіркота зникає, коріння стає солодкуватими. Якщо ж підсмажені без масла коріння трохи перепечеться, до коричневого кольору, вийде хороший і поживний замінник кави. На мою думку, він навіть краще цикорію. Більш докладно про приготування кави, меду та вина з кульбаб буде написано в розділі "Напої".
Класичний історичний рецепт салату з кульбаб - салат Гете. Мати великого німецького поета щоденно готувала йому навесні цей салат. Вольфганг Амадей Гете вважав, що саме цим рецептом він зобов'язаний своєю "молодістю" і працездатністю до 84 років.

Рецепт.
Франкфуртський зелений салат

Зелень, 2 варені яйця, 1 невелика цибулина, кисле молоко (масло соняшникове або інше), сіль і перець.

Дві жмені зелені (кульбаба, кропива, м'ята перцева, огуречнік, щавель, кріп, петрушка, зелена цибуля або до смаку ще що-небудь) порубати або дрібно порізати, додати нарізані яйця і тонко нашатковану цибулину. Заправка: 1 ст. ложка кислого молока, перець і сіль за смаком (або будь-яка інша).


Джерело: http://www.radosvet.net/
Категорія: Здоров`я | Додав: PravdaUA (05 Лют 2010) | Автор: PravdaUA
Переглядів: 8564 | Коментарі: 1 | Теги: рецепти, здоровя, Ліки | Рейтинг: 5.0/3 |
Всього коментарів: 0

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук

Друзі

Міні-чат
500

Copyright MyCorp © 2024